Летківка

Згідно з переказами, с.Летківка виникло 370 років тому. Хоч в історії міст і сіл України зазначено, що село засновано в 18 столітті. Засновниками були 3 втікачі із Галичини, які називали себе козаками, тобто вільними людьми.

В поселенні, яке зараз іменується Северинівною здавна жили люди. Коли одного дня дід Северин зі своєю внучкою Івкою пішли в ліс по дрова, на село напала польська шляхта, яка повбивала всіх жителів і спалила село. Коли повернулися з лісу дід Северин і внучка Івка, то в селі нікого живого не застали. Вони поселились і на їх честь село має назву Северинівка.

В 1793 році с.Летківка та с.Северинівка у складі правобережної України були приєднані до Росії. В 1797 р. згідно з новим адміністративним поділом вони увійшли до Брацлавського повіту Подільської губернії. Селяни залишалися кріпаками Потоцьких. В 1882 р. в селі Летківка вперше була відкрита церковно – приходська школа. В 1906 р. в селах нараховувалося 444 двори, де проживало 2 287 осіб. В травні 1919 р. села зайняла Червона Армія, а в серпні цього ж року вона покинула край під натиском галичан та військ Симона Петлюри. Лише в червні 1920 року в Летківці та Северинівці. Остаточно встановлено більшовицьку владу.

В 1924 році в Летківці було організовано СОЗ "Червоний борець", в 1927 р. було створено 3 таких СОЗи: „Іскра”, „Трудовик”, „Перемога”. Всі ці колективи в кінці 1929 року перетворили в один великий - імені 1 Серпня, куди входили і землі с.Северинівка. Непосильні хлібоздачі розорили села. Весною 1933 року почався голод: вимирали цілі сім’ї, на вулицях лежали мертві люди, хоронили в ямах по 5-10 чоловік, не тільки мертвих, а й тих, що ще ледь дихали. Голодомор забрав більше 300 чоловік. Починаючи з 1938 року почалося відродження сіл.

В липні 1941 року німецькі окупанти захватили с.Летківку та Северинівну. Під час окупації в приміщені сільського клубу с.Летківка відкрили церкву. Жителі чинили опір і в березні 1944 року села були визволені від німецьких окупантів. На фронтах Вітчизняної війни загинуло 321 житель. В центрі села на честь їх подвигу стоїть пам’ятник.

З 1965 року добробут сіл почав зростати: працювали 2 восьмирічні школи, 2 бібліотеки, медпункт, дитячі ясла.

В 1973р. колгосп побудував середню школу, яка функціонує і зараз; в 1986 р. побудований автотранспортний двір з спортивним комплексом, контора колгоспу, споруджено медпункт та бібліотеку в с.Северинівка, сільський стадіон.

Сучасні села Летківка та Северинка розташовані на річці Нетека за 5 км від смт Тростянець. Населення становить 3068 чоловік, дворів 1153. Села газифіковані, частково забезпечені централізованим водопостачанням. В с.Летківка побудована артезіанська свердловина з лікувальними властивостями питної води. На базі АКПП „Перемога” діє спортивно-оздоровчий комплекс, працюють 12 торгових точок, є готель, налагоджене побутове обслуговування населення.

В комунальній власності територіальної громади є дитячий садок „Пролісок”, в якому виховується 56 дітей (зав. Пишнюк Ж.О.).

На території населеного пункту знаходиться АКПП „Перемога” зерново – бурякового напрямку з розвинутим тваринництвом.

Побудований сучасний будинок Обрядових подій. Медична допомога населенню здійснюється працівниками 2 лікарень сімейної медицини,

На території сільської ради функціонує одна Летківська ЗЗСО І-ІІІ ступенів, в якій навчається 386 учнів та працює 39 учителів (директор Усенко О.І.).