Обережно! Зимові травмонебезпечні виробничі фактори

Дата: 18.01.2021 08:08

В Україну прийшли похолодання, заморозки та ожеледиця. Зима, звичайно, чудова пора року, проте насолоджуватися її красотами у побуті та виконувати роботи іноді заважають шляхи та тротуари, що перетворюються у морозну погоду у суцільну ковзанку, льодових (снігових) наростів. Тому варто звернути увагу на так звані «зимові травмонебезпечні виробничі фактори (чинники)».

До зимових травмонебезпечних факторів (чинників) віднесені :

• знижена температура повітря;
  • охолоджені елементи предметів (обладнання, поверхонь, матеріалів);
  • слизька поверхня території підприємства та населених пунктів (доріг, тротуарів);
  • недостатня освітленість території, робочих місць, проходів і проїздів в темну пору доби;
  • пожежі внаслідок недотримання правил користування електронагрівальними приладами та відкритим полум'ям;
  • дія зниженої температури повітря та предметів може призвести до обмороження, захворювання.

До органів-мішеней травмуючих зимових факторів відносяться:

• травми голови та кінцівок;
  • вивихи та переломи кісток;
  • пошкодження хребта;
  • розтягнення і розрив зв’язок;
  • забої м’язів.

Заходи з профілактики несприятливого впливу холоду повинні передбачати затримку тепла — попередження вихолоджування виробничих приміщень, добір раціональних режимів праці та відпочинку, використання засобів індивідуальної захисту і навіть заходи щодо підвищення захисних сил організму.

Слизька поверхня території підприємства, населених пунктів та недостатня освітленість може призвести до падіння під час пересування і як наслідок цього — травмування.

Власникам, керівникам підприємств, а також комунальним підприємствам населених пунктів необхідно проводити своєчасну очистку території від снігу та льоду, робити посипання доріг, пішохідних доріжок піском, сіллю, реагентами.

Найбільш схильні до впливу сезонних погодних умов наступні види діяльності працівників:

• робота на відкритих майданчиках;
  • робота у приміщеннях, які не обігріваються;
  • робота, пов'язана з пересуванням до об'єкта (між об'єктами) обслуговування, або до будь-якого об'єкта;
  • робота на транспортних засобах;
  • охоронна діяльність тощо.

Необхідно зазначити, що цілковито безпечних та нешкідливих умов праці не існує. Реальним виробничим умовам притаманна, як правило, наявність деяких шкідливостей і небезпеки, наслідком яких є профзахворювання та травматизм.

Щоб зменшити ризик травм у зимовий період:

Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву.

За можливості руки повинні бути не зайняті зайвими речами.

При порушенні рівноваги швидко присядьте — це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.

Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров'я.  Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м'язи, а доторкнувшись до землі, обов`язково перекотіться - удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні.

Не тримайте руки в кишенях — це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.

Обходьте металеві кришки люків.  Як правило, вони вкриті льодом. Окрім того, вони можуть бути погано закріплені, що додає ризику та важкості травмувань.

Не йдіть з самого краю проїжджої частини дороги.  Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах — особливо.

Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам`ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини, і падіння перед автомобілем, який рухається, призводить, як мінімум до травмування а, можливо, й до загибелі.

Не виходьте без потреби на вулицю. Зачекайте, поки не приберуть сніг та не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

Вкрай небезпечне пересування в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп'яніння травми частіше за все важкі, всупереч переконанню, що п`яний падає завжди вдало. Напідпитку люди не такі чутливі до болю і при наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткових проблем та неприємностей.

Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах, якщо утворилися пухлини, терміново зверніться за медичною допомогою, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками».

Джерело: Вінницька ОДА