Правила пенсійного забезпечення працівників освіти

Дата: 07.09.2021 14:25

Вчителям, іншим працівникам закладів освіти пенсії призначаються згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Пенсія за віком призначається після досягнення пенсійного віку (від 60 до 65 років залежно від тривалості набутого страхового стажу).

Після досягнення віку 60 років призначаються пенсії особам, які на час досягнення такого віку у 2021 році набули страховий стаж не менше 28 років.

При цьому, якщо особі раніше не призначалась пенсія іншого виду (наприклад, по інвалідності або за вислугу років), така особа має право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за умови, що:

на день досягнення пенсійного віку працівник освіти працює в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років,

має страховий стаж чоловік - 35 років, жінка - 30 років в закладах державної або комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років.

До настання віку, що дає право на пенсію за віком, працівникам освіти може бути призначена пенсія за вислугу років.

Така пенсія призначається незалежно від віку за наявності вислуги років на відповідних посадах не менше як:

25 років станом на 01 квітня 2015 року,

25 років 6 місяців станом на 01 січня 2016 року,

26 років 6 місяців станом на 11 жовтня 2017 року.

Перелік закладів, установ та посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

До вислуги років враховується, зокрема, робота:

в загальноосвітніх навчальних закладах на посадах вчителів, викладачів, вихователів, директорів та інших,

в дошкільних навчальних закладах на посадах вихователів, музичних керівників, директорів (завідуючих) та інших,

в позашкільних навчальних закладах на посадах художніх керівників, керівників, завідуючих, директорів та їх заступників.

Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених зазначеним Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. *

До страхового стажу на відповідних посадах, який дає право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, враховуються лише періоди роботи в державних і комунальних закладах.

Пенсія за вислугу років призначається за умови звільнення з посади, яка дає право на даний вид пенсії.

За наявності підстав, працівнику освіти може бути призначено пенсію по інвалідності чи у зв’язку з втратою годувальника.

За наявності права на різні види пенсії, призначається один із цих видів - за вибором особи.

Розмір призначеної пенсії визначається з урахуванням всього набутого страхового стажу (незалежно від установи та посади, на якій набуто цей стаж) та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески (за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 або (за бажанням особи) додатково враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року).