Закриття ФОП: про що потрібно пам'ятати

Дата: 10.11.2022 12:25

Війна суттєво вплинула на економічні процеси в Україні. На жаль, обставини змусили чимало підприємців згорнути свою діяльність, проте деякі навіть у реаліях воєнного часу знаходять та реалізують нові бізнес-можливості.

Варто відзначити, що припинення фізичної особи, яка займається підприємницькою діяльністю та зареєстрована як ФОП має певні особливості.

Алгоритм дій щодо  закриття фізичної особи підприємця у деталях:
1. Звільнити працівників (якщо є). Обрати підставу згідно КзПП, провести повний розрахунок заробітної плати в день звільнення працівника, не забути про компенсацію за невикористану відпустку, зробити запис у трудовій книжці та пам’ятати, що кадрові документи потрібно зберігати 75 років.

2. Зняти з обліку РРО (ПРРО) та скасувати ліцензії.

3. Закрити банківські рахунки.

4. Подати заяву на закриття ФОП, дана заява може бути подана різним способом:

• онлайн (шляхом подання заяви з використанням порталу - Дія, за умови використання електронного цифрового підпису), це певно найзручніший та найбільш актуальний спосіб подання заяви;
  • особисто державному реєстратору;
  • уповноваженою особою (на підставі нотаріальної довіреності;,
  • поштою (за умови, що підпис підприємця на реєстраційній заяві буде нотаріально засвідчений),

Заяву повинні опрацювати протягом 24 годин, після чого ФОП отримує статус «припинено» в ЄДР. Саме з цієї дати зупиняється нарахування податків.

5. Обов’язково перевірити стан розрахунків з бюджетом за податками та іншими платежами.
ВАЖЛИВО! Борги ФОП (в тому числі зі сплати податків і зборів) зберігаються за фізичною особою незалежно від того чи зареєстрована вона як суб'єкт підприємницької діяльності чи ні.

6. Подати ліквідаційні звіти. Подаються ті самі звіти, що й зазвичай, але з позначкою «ліквідаційний».

7. Пройти перевірку податківців. Вас можуть дзвінком запросити до податкової з усіма документами, а можуть зняти з обліку й без безпосереднього перегляду документів.

Наголошуємо, що доходи отримані фізичною особою після її припинення як суб'єкта підприємницькою діяльністю будуть оподатковуватись за правилами (ставками) згідно з положеннями РОЗДІЛУ IV Податкового кодексу України (тобто за ставкою 18%, а у певних випадках з нарахуванням військового збору у розмірі 1,5%). Більше того, у разі якщо такі доходи будуть пов'язані з підприємницькою діяльністю, така особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності за ст.164 КУпАП (у вигляді сплати штрафу у розмірі від 17000 до 34000 грн з конфіскацією отриманого доходу), за ст. 117 Податкового кодексу України (у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.).

Відділу з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації