Оляниця

Давно то було. Росли навколо Ладижина мало прохідні ліси, шуміли в них старезні дуби, багатолітні липи та інші дерева. Багато різного звіра та птиці водилося в тих лісах.Нікому не належали ті ліси, хіба тільки ладижани.

Йшло 13 ст. Монголо-татарські орди сунули на землю нашу, руйнуючи все на своєму шляху. Відчайдушний опір вчинили їм жителі древнього Ладижина. Не змогли вороги взяти місто силою, взяли хитрістю й обманом.

Населення рятувалось в лісах. Ось тоді у великому лісі, в глибокому яру поселилась жінка Оляна з трьома синами. До неї приєднались інші втікачі. Виникло невелике поселення (1232 р.). Назвали його люди Оляницею. З того часу і почалась біографія сучасного села.

Минали роки, населення зростало, селилось на низьких плоских берегах притоки Бугу – річки Нетеки. Значно більшою і повнішою була вона в ті часи.

Важко жилось селянам, доводилось багато працювати, щоб відвоювати в лісу клаптики землі під садибу і поле.

В кінці 13 ст. литовський князь Ольгерд, який скористався послабленням українських земель в наслідок монголо – татарської навали, захопив землі Поділля і подарував Оляницю магнатам Ладижнським. В 14 ст. село стало власністю великих польських магнатів – князів Коротких, в 16 ст. перейшло до рук Брацлавського воєводи Яноша Збаразького, а після його смерті – до князів Вишневецьких.

Тяжко працювали безправні селяни на панів. А ті своїх кріпаків і за людей не вважали.Багато горя приносили набіги татар і турків. Татарські людолови захоплювали юнаків і дівчат, жінок і чоловіків. Гуртами гнали на невільничі ринки.

В другій половині 17 ст. під час облоги Ладижина турки зруйнували й Оляницю. А потім втікачі, що врятувались в навколишніх лісах, знову відбудували село, в якій на той час було 97 дворів, стала власністю польського магната Северина Потоцького.

Хвилі селянських повстань, що прокочувались по Україні 17-18 ст., захопили й тихе подільське село. Не раз все чоловіче населення Оляниці вступало до повстанських загонів. В урочищах «Дубина» на місці теперішнього поля стояв табір гайдамаків, які нападали на поміщицькі маєтки, спалювали їх, а панське добро роздавали селянам. Жорстоко розправилась шляхта з повстанцями. Село ще більше зубожіло. В шинку, збудованому Потоцьким, селяни й козаки пропивали остання копійку, останню свитину, запиваючи нестерпне горе.

Пан Сабанський, який став володарем Оляниці в 1805 р., збільшує населення села шляхом переселення з інших районів Поділля.багато селян було переселено з сіл Ярмолинець і Чорнокозинець. І нині проживають в селі люди з прізвищем Ярмолинські та Чорнокозинські, які їх предки одержали після переселення. Понад дві тисяч осіб нараховувало населення в ті роки, в основному – кріпаки.

Землі було мало.І ладнались валки чумацьких возів на Крим, везли туди хліб, овочі, а звідти - сіль і рибу. Інші займались гончарством та ткацтвом. Звідти взяла свою назву частина села – Гончарівка.

В 30-40 рр.19 ст. на правобережній Україні спалахнуло селянське повстання, яке очолив Устим Кармелюк.Багато оляницьких селян були в загонах Кармалюка. За народними переказами й в Оляниці побували повстанські загони.Забрали гроші й майно в пана, роздали селянам. За це панські посіпаки жорстоко покарали жителів Оляниці, спалили більше півсотні дворів і закатували 12 осіб.

Темні та неписьменні були селяни. Лише в 1861 р. тут відкрили церковноприходську школу.В ній мали можливість вчитися діти сільських багатіїв.

Після реформи 1861 р. швидко розвивається капіталізм. І в Оляниці з’являються куркульські господарства, які прибирають до своїх рук кращі землі. Явтух Ляховченко, Тодор Терешко та інші куркулі мали по 15-16 десятин землі. А селяни йшли у найми за шматок хліба.

Бурхливі революційні події 1905 р. докотились і до села, селяни оголосили страйк, в якому взяло участь 300 осіб. Вони поставили перед орендарем маєтку Сабанського вимогу про підвищення заробітної плати.

В січні 1918 р. революційні дії, селяни зі зброєю в руках піднялись на боротьбу проти панів і царизму.Виступи селян очолювали Сава Радченко, Тодір Терешко, Семен Піддубний. Відібрану, а поміщиків Тостановського і Лотоцького землю, під керівництвом Ревкомів, поділили між бідняками. У 1921 р. село було майже повністю звільнене від банд. 1929-30рр.розпочався масовий вступ до СОЗу, головою був Чорнокозинський О.С.

Чорною зграєю моторизована піхота гітлерівських військ 22 липня 1941 р. зайняла село, а 14 березня 1944 р. було звільнено.

Минули роки…Був колгосп «Прогрес»-велике, багато галузеве господарство, при якому збудовані:магазин, відділ зв’язку, медичний пункт, школу, сільський будинок культури, дитячий садок, двоповерхова контора колгоспу, будинок механізаторів, гараж, майстерня, тваринницькі приміщення.

На даний час землі орендує ПРат «Зернопродукт».