Четвертинівка

Село Четвертнівка розташоване за 12 км на північний схід від райцентру смт Тростянець, по праву сторону річки Південний Буг (старовинна назва Бог), на обох берегах її невеличкої притоки Батог. Поселення під назвою Батог існувало ще у ХVІІ ст.

У 1666 р.  відбувся бій між козаками гетьмана Дорошенка і польського загону під командуванням Малаховського, перемогли козаки.

До 1838 р. село складалося з трьох частин: Старо-Четвертинівки, Слободо-Четвертинівки та Батога, у яких були свої церкви: Різдва-Богородці, Космо-Диміоновська і Свято-Миколаївська. При них було організовано навчання дітей.

Село належало поміщику Сабанському, але з 1838 р. передано у підданство військового відомства.

Нині Четвертинівка – велике, гарне село, в якому проживає близько 1400 жителів.

У селі є двоповерхова школа на 400 учбових місць, Будинок культури, сільська бібліотека та амбулаторія. Окрасою села є музей, церква та дитячий садок.

Скарбницею народних звичаїв і традицій є сільський музей, який відкритий у 1990 році завдяки  ініціативі та зусиллям учителя історії  Котляренка  Івана Петровича (нині покійного). Перші експонати він разом зі своїми учнями збирав по селі. Люди радо ділилися старовинними сімейними речами для такої благородної справи.  Тепер експонати музею, розміщені у 4 залах, розповідають  про історію Четвертинівки від найдавніших часів і до сьогодні.

Багато змін відбулося у суспільстві  і в житті людей і музею з часів його започаткування. Навіть сама назва музею змінювалася кілька разів. Спочатку називався  Четвертинівський  історико – краєзнавчий музей,  потім   сільський краєзнавчий музей, далі музей – комплекс «Батозька битва», краєзнавчий народний музей, «Батозька битва» с.Четвертинівки. Сьогодні – відокремлений підрозділ Вінницького обласного краєзнавчого музею «Музей Батозької битви».

Найправдивіше ми можемо відтворити історію недавніх часів. Межа тисячоліть, ХХІ ст. принесло великі зміни  у життя четвертинівчан.

2000рік – велике обледеніння: внаслідок того, що і земля і дерева покрилися товстим шаром льоду, село залишилося на цілий місяць без електричного струму. У цьому ж році відбувся перепис населення.

2001 рік – продовжується будівництво сільського храму Різдва Богородиці, яке розпочалося ще у кінці ХХ ст.. Був створений обрядовий зал у СБК.

2002 рік – відкриття храму Різдва Богородиці, Всеукраїнське святкування 350-ї річниці битви під Батогом. Було відкрито дитячий садок «Криниченька», на даний час Четвертинівський комунальний заклад дошкільної освіти (дитячий садок) загального розвитку "Криниченька".

2003  – 2006 роки  -  у  Четвертинівці проводилися  конкурси козацької пісні.

2007 рік – відбулося  святкування 355- ї річниці Батозької битви. У цьому ж  році  сільська  громада  Четвертинівки  взяла  участь у обласному конкурсі «Сім чудес  Вінничини» де виборола право увійти до  номінації «Перлин Вінничини».

2008 – рік перерозподілу колгоспного майна і землі, відділення окремих фермерських  господарств.

2009 рік – у  нашому селі почалося будівництво пташників МХП у три етапи:

2009рік  – 49 чоловік, уклали договір із ЗАТ «Зернопродукт» МХП.

2010 рік – було передано у власність МХП і реконструйовано під гуртожиток двохповерхову будівлю біля СБК.

У  2010  році  розпочалося  будівництво  найбільшого  комплексу  з  вирощування  курчат ‐ бройлерів  та  виробництва  товарного м’яса  курки  у  Європі  потужністю  440  тисяч  тонн курятини  на  рік.

Комплекс  складається  з  28  об’єктів,  які  забезпечують  усі  етапи

вирощування  бройлерів  та  виробництва  м’яса.  Всі  об’єкти  комплексу  «Вінницький  бройлер»  Миронівського хлібопродукту  територіально  розташовані  у  Вінницький  області  поблизу  м.  Ладижин, с.Оляниці та с.Четвертинівки. Багато пташників збудовано і на землях Четвертинівського СТОВ ім.Б.Хмельницького. Багато четвертинівчан отримали гідну роботу.

У 2012 році у селі відзначали на державному рівні 360 річницю битви під Батогом, це було всеукраїнське свято на якому було присутніх близько 5000 осіб, а у 2016 році відбувся Всеукраїнський фестиваль «Батозька битва» де також було присутніх біля 5000 осіб.

У цьому ж році відзначили сторічний ювілей найстарішої жительки  села і району  Андрущенко Зінаїди Артемівни.

2016 рік – відкрито  картинну галерею самодіяльного сільського художника  Слободяника Василя Степановича. Цього ж року помер останній ветеран Другої Світової війни  Дмітрієв Володимир.

2017 рік – у Четвертинівці відбувся І Всеукраїнський фестиваль «Батозька битва».

2018 рік – проведено ІІ Всеукраїнський фестиваль «Батозька битва», а також упорядковано сільський парк  завдяки  спонсорству МХП «Вінницький бройлер». Розпочато будівництво каплички на місці вівтаря зруйнованої у 20-х роках ХХ ст. церкви (спонсор – СТОВ ім.. Б.Хмельницького, голова – Ровишин С.О.). Ровишин С.О стає переможцем у номінації «Людина року» .

2019 рік – проведено Всеукраїнський фестиваль «Батозька битва» (спонсор – Кучер М.В., народний депутат Верховної Ради України). Відкрито парк відпочинку. Розпочала  діяльність Українська Помісна церква на чолі з Ієромонахом Філаретом Галіцьким.

У нашому селі є 16 вулиць, майже у кожної вулиці є своя легенда.

З 2020 року - в складі Тростянецької територіальної громади.