Будьте обережні на воді!

Дата: 09.06.2020 13:18

З настанням  теплих літніх днів різко збільшується кількість  відпочиваючих  біля водоймищ. Але відпочиваючи, завжди треба пам’ятати про те, що сонце, повітря, вода можуть залишатися друзями тільки за умови виконання певних правил безпеки поводження на воді,  виконання попереджувальних заходів, правильним вибором місць купання тощо.

У великих річках України, таких як Південний Буг,  можна потрапити на течію, яка підхоплює плавця і швидко несе. Боротьба з течією – непосильна, тому правильніше буде пливти за течією, періодично відпочиваючи на спині, рухаючись у напрямку до берега.

Велику небезпеку становлять водовороти. Якщо довелося потрапити у водоворот, випливаючи з нього, необхідно зберігати горизонтальне положення. Потрапивши у сильний водоворот, необхідно підплисти в епіцентр, зробивши великий вдих, піддаючись його силі (під водою сила водовороту слабка), і сильним ривком у бік течії проплисти під водою кілька метрів, випірнувши на поверхню води. У такому випадку вам удасться залишитися за епіцентром водовороту.

Також, слід думати про безпеку, купаючись у ставках й озерах, у яких стояча вода або повільна течія. Загрозою у стоячій воді є водорості, котрі небезпечні тим, що обмежують рухи рук і ніг плавця, не дозволяють вільно дихати. У такому випадку, за можливості, треба зберегти горизонтальне положення й обережно знімати руками одну петлю за одною. Спроби звільнення від водоростей ривками дуже небезпечні, тому що водорості можуть ще більше обплутати й затягнути руки та ноги у зашморг.

На морі та великих водосховищах забороняється купатися під час шторму.

У випадку, коли плавець опиняється у воді в таку погоду, йому важко вийти на берег, оскільки великі хвилі збивають з ніг і відносять назад у море. Необхідно вибирати найбільш потужну хвилю та з нею вийти, а потім вибігти на берег. Якщо це не вдається, необхідно руками схопитися за водорості або каміння, що знаходиться на узбережжі, з усієї сили триматися, впираючись пальцями ніг, доки не спаде хвиля, потім ривком вибігти за зону прибою.

Причиною нещасних випадків також можуть бути:

• переохолодження у воді;
  • перевтома м’язів, пов’язана із довготривалим перебуванням людини у воді;
  • купання незагартованого плавця у воді з низькою температурою;
  • схильність організму плавця до судом.

Правила безпеки під час перебування на водних об'єктах

• Купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання.
  • Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час слід збільшувати поступово, починаючи з 3-5 хвилин.
  • Не можна пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. При різкому охолодженні у  воді  настає рефлекторне  скорочення  м'язів,  що спричиняє припинення дихання.
  • Забороняється входити у воду в стані алкогольного сп'яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.
  • Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном.
  • У воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях.
  • Не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил.
  • У водоймах з великою кількістю водоростей потрібно намагатися плисти  поблизу  самої поверхні  води,  не робити різких рухів,  щоб не заплутатись.
  • Якщо ж руки або ноги заплуталися в стеблах, необхідно зупинитися (прийняти положення "поплавка", "спливання") і звільнитися від них.
  • Дуже обережно плавайте на надувних матрацах і надувних іграшках. Вітром їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею - захлеснути, із них може вийти повітря, і вони втратять плавучість.
  • Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не можна плавати з трубкою при сильних хвилях!

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує ваші шанси не потрапити у надзвичайну подію та зберегти своє життя і здоров’я!

Комісія ТЕБ та НС