«Медіація: ефективне вирішення конфліктів»

Дата: 29.11.2021 09:27

Медіація (від лат. Mediation - посередництво) - це приватне та конфіденційне використання посередників для виходу з конфліктної ситуації. Вона дає можливість уникнути втрати часу в судових розглядах та додаткових і непередбачуваних матеріальних витрат. Це нова форма залагодження правових спорів, яка прийшла до нас із західних країн. Спочатку в Україні деякі громадькі організації почали її впроваджувати у кримінальних справах. Сьогодні медіація має великий потенціал для розвитку в інших спорах з органами влади, комерційних спорах, сімейних, трудових тощо.

Медіація – це:

• структурований процес, незалежно від його назви або посилання на нього, за допомогою якого дві або більше сторін спору намагаються самостійно, на добровільній основі, досягти згоди для вирішення спору за підтримки медіатора

• процес врегулювання спорів, у межах якого сторони з допомогою одного чи кількох медіаторів проводять переговори щодо спірних питань з метою досягти домовленості

• допомога у врегулюванні конфліктів; ведення переговорів; опрацювання шляхів та умов розв’язання конфлікту

• метод розв’язання конфліктів/спорів, за допомогою якого дві або більше сторін конфлікту/спору намагаються в межах структурованого процесу за участю посередника/медіатора досягти згоди для його розв’язання

• метод вирішення спорів із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх учасників конфлікту

• інструмент, призначення якого усунути негативні наслідки конфлікту чи покласти край непорозумінням, що виникли між сторонами

• позасудова процедура врегулювання конфлікту (спору) шляхом переговорів його сторін за допомогою одного або кількох нейтральних посередників (медіаторів) (Національна асоціація медіаторів України)

Переваги медіації

• Економія часу

• Зниження вартості процесу вирішення спору

• Можливість впливати на результат

• Конфіденційність процедури

• Можливість збереження або відновлення ділових взаємин з партнерами

• Можливість запобігти виникненню подібних конфліктів у майбутньому

• Гарантія виконання рішення (у разі успішної медіації)

Принципи медіації

• Добровільність

• Конфіденційність

• Щирість намірів щодо вирішення конфлікту

• Неупередженість посередника

• Правомочність сторін

• Неформальність та гнучкість процедури медіації

Медіацію недоцільно застосовувати таких випадках:

• відмова або нездатність прийняти принципи медіації, відсутність добровільності

• домашнє насильство

• зловживання алкоголем чи наркотиками

• тиск, погрози

• психічні розлади

• розумова відсталість

Медіація не проводиться у конфліктах (спорах), що впливають чи можуть вплинути на права і законні інтереси третіх осіб, які не є учасниками цієї медіації.

Медіація може бути проведена до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження, або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу.

Проведення медіації не впливає на перебіг позовної давності.

УВАГА! Отримати безоплатну правову допомогу можливо у Тростянецькому бюро правової допомоги за адресою: смт. Тростянець, вул.. Соборна 37, тел.:(0434) 2-18-48.

Тростянецьке бюро правової допомоги