З 2023 року власники сільськогосподарських угідь сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання

Дата: 28.02.2023 10:22

Фото без опису

Змінами до Податкового кодексу України, які набрали чинності у 2023 році,  власникам або користувачам земельних ділянок  потрібно сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) за свої земельні частки (паї). Якщо земельна ділянка не перебуває в офіційній оренді, тоді сплачувати МПЗ доведеться її власнику. У кого ж є офіційний договір оренди – за того сплачувати має орендар.

Мінімальне податкове зобов'язання – це мінімально можлива сума податків, яку платитиме користувач землі в будь-якому випадку і незалежно від того, чи провадив він господарську діяльність на ділянці, вирощував і продавав продукцію, і, відповідно, чи платив пов’язані з обробкою землі податки.

МПЗ поширюється на власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів, а також у їхніх межах, якщо розмір ділянки становитиме 0,5 га та більше.

Мінімальне податкове зобов'язання обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема документів, що підтверджують право власності/користування.

Сплата МПЗ обов’язкова як для юридичних, так і для фізичних осіб.

В основі нового механізму, що визначає суму МПЗ – коефіцієнт від нормативної грошової оцінки (НГО) власних сільськогосподарських земель або тих, що перебувають в користуванні.

Сума всіх сплачених податків відповідного платника у залежності від системи його оподаткування не має бути менше ніж МПЗ. Розрахована сума податку з урахуванням цього принципу й буде МПЗ.

МПЗ сплачують резиденти, які володіють або користуються земельними ділянками, що належать до сільгоспугідь.

Мінімальне податкове зобов'язання не поширюється на власників земельних ділянок, які розташовані у межах населених пунктів або у дачних (садових) кооперативах. Крім того, від сплати мінімального податкового зобов'язання звільняються фізичні особи, якщо орган контролю не вручив відповідне податкове повідомлення- рішення у відповідні строки.

Отже, вперше фізичні особи, які не зареєстровані як фізичні особи – підприємці, отримають до 01.07.2023 року від контролюючого органу податкове повідомлення-рішення з детальним розрахунком суми річного податкового зобов’язання з податку за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь. Першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2022 рік.

Податковим законодавством не встановлено окремої відповідальності щодо МПЗ, але у разі несплати або несвоєчасної сплати МПЗ будуть застосовуватись штрафні санкції, передбачені статтею 123 та 124 Податкового кодексу України.

Управління фінансів Тростянецької селищної ради