При реєстрації шлюбу наречені мають право на вибір прізвища: можна взяти прізвище чоловіка, дружини або подвійне

Дата: 25.05.2023 09:00

Відповідно до статті 35 Сімейного кодексу України, наречені мають право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу.

• подружжя має право вибрати прізвище одного з них як спільне для сім’ї.
  • наречена, наречений мають право приєднати до свого прізвища прізвище чоловіка/дружини. Якщо обоє бажають мати подвійне прізвище, вони вирішують, яке прізвище буде йти першим.

Більше двох прізвищ не допускається, якщо це не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена або наречений.

Якщо на момент шлюбу прізвище одного з подружжя вже є подвійним, він (вона) має право замінити одну із частин свого прізвища.

Під час реєстрації шлюбу в паспорті проставляється штамп про те, що він підлягає обміну в місячний строк у зв’язку зі зміною прізвища.

Зміна прізвища тягне за собою ряд обов’язкових правових наслідків, і в першу чергу це стосується необхідності заміни документів після одруження.

Для зміни прізвища в паспорті Вам необхідно подати в орган Державної міграційної служби України такі документи:

• оригінал та копію свідоцтва про реєстрацію шлюбу. Якщо підставою для зміни прізвища стало розірвання шлюбу, подається відповідний документ;
  • паспорт, що підлягає обміну;
  • довідка про реєстрацію місця проживання з органу реєстрації;
  • оригінал та копію ІПН;
  • квитанцію про сплату адміністративного збору з мокрою печаткою банку, де Ви зазначені, як платник;
  • якщо Ви перебуваєте або перебували у шлюбі, то Вам потрібно додатково принести оригінал та копію документів про шлюб або розірвання шлюбу;
  • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб) і т.д.;

Якщо відбулася зміна прізвища – протягом місяця необхідно замінити такі документи:

• паспорт громадянина України;
  • паспорт для виїзду за кордон;
  • облікова картка платника податків (РНОКПП);
  • водійське посвідчення;

Крім вищевказаного списку, є ряд документів, в які теж необхідно внести зміни при їх наявності:

• дані в реєстрі виборців;
  • медичні картки і страховий поліс;
  • реєстрація та страхування автомобіля;
  • банківські договори, картки та рахунки;
  • заповіт і реєстраційні документи підприємця

Документи, які не потрібно змінювати після зміни прізвища:

• документи про освіту;
  • документи, які встановлюють право на майно.

Відділ з питань надання адміністративних послуг та державної реєстрації